“… To je jedno co jste zač, pane Cousteau. Každý teď musí na začátku kurzu uplavat stanovený počet bazénů s ploutvemi” …

 

Potápění nebo plavání pod vodou je nejen sport, ale i pracovní činnost, kde mimo fyzických a psychických dovedností musí člověk zvládnout obsluhu a používání výstroje a pracovních nástrojů. K tomu slouží různé kurzy, které vás naučí a připraví pro pobyt pod hladinou. Zájemci pak mohou zakončit kurzy zkouškou, po jejímž úspěšném složení získávají různé licence. Ty vás pak opravňují k různým praktickým činnostem nebo výuce nových uchazečů. Jen málo činností člověka omezují bezpečnostní předpisy v takové míře jako potápění s přístrojem nebo jen nádechové potápění. Chování pod vodou zahrnuje řadu nezvyklých návyků, pobyt pod vodou má přesně vymezená pravidla, která není radno překračovat nebo podceňovat.

“Mé dítě je již deformováno skutečnosti, že žije v potápěčské rodině.
Včera jsme byli na obvyklé lekci plavání batolat. Dítku se zdála voda ve sprše příliš studená a začalo na celé kolo volat: “Nemám neoplen! Já či neoplen!”  To mám za to, že jsem ji naučila mluvit.

–L.K. z Horní Bečvy