Kdo jsem a co dělám

Jsem člověk jako každý jiný, jsem originál – jako každý jiný. Měl jsem a stále mám spoustu přátel. Jeden z nich je voda. Narodil jsem se v roce 1957, nejsem tedy nejmladší, ale o to více zkušeností, znalostí a dovedností jsem již v životě získal a mohu je nabídnout jiným.

Polovinu svého dosavadního života jsem prožil v objetí vody. Na hladině, pod hladinou. Ve vodě stojící či plynoucí, teplé či ledové, klidné i rozbouřené, mělké i hluboké, kalné i průzračné.

Ve vodě, která je příjemná a pohladí vás. Ale i ve vodě se kterou musíte poprat, protože umí ukázat svoji sílu a energii. To vše mne život naučil, to vše jsem poznal, prožil a mám tu příležitost předávat tyto zkušenosti a poznatky dál a dál.

 

S vodou jsem se začal seznamovat na začátku 80. let, kdy se v Zábřehu začal budovat krytý plavecký bazén. Objevil jsem sportovní a později závodní plavání a tomuto sportu jsem se věnoval na střední i vysoké škole. Postupně jsem začal i s trenérskou činností v Plaveckém oddílu TJ Zábřeh, rozšířil jsem svoje znalosti o licence trenéra i rozhodčího plavání II. třídy. Jako trenér i jako rozhodčí jsem aktivní stále a předávám svoje zkušenosti mladším generacím. A jak se rozšiřovalo moje poznání vody došlo časem i na vodu ledovou – zimní otužilecké plavání. Trvalo asi 2 roky, než jsem si zvykl na plavání v zimě, ale dodnes je zimní voda pro mne doslova drogou a každou zimu si vždy nacházím čas i prostor, jak se v ledové vodě vykoupat. Chce to čas – vůli – trošku odvahy – kolegu, který poradí a pomůže, ale výsledek je vždy euforický a hlavně – na celý zbytek života.

Voda mi přinesla i medaile.

V roce 2011 jsem zvítězil na MČR masters  na trati 3 km a stal jsem se mistrem republiky. Účastnil jsem se mistrovství světa v Itálii – Masters v závodě na 3 km. Absolvoval jsem desítky závodů v dálkovém plavání na 3, 5, 10 a více km, absolvoval jsem desítky závodů zimního plavání. A společně s kolegy jsme získali 3. místo v družstvech na MČR – zimní plavání. 

Jenže voda není hladina a pohled na mělčiny a zátoky. Voda jsou i hlubiny a krása podvodního života.

Fauna i flóra skrytá pod hladinou je jedinečná. Je jedno zda se jedná o český rybník, nebo lom či o moře a oceány. Vždy se dá objevit něco krásného a unikátního. A tak jsem se rozhodl pro potápění, abych poznal vodu nejen z hladiny, ale i pod hladinou – nejen v lomech, ale i na mořích. Jsem tedy jakýsi „homo aquaticus“ – vodní člověk. Proto jsem i řadu let provozoval plaveckou školu Zábřeh, jejíž činnost byla ukončena rozhodnutím provozovatele krytého bazénu v Zábřehu v roce 2021 – výpovědí o poskytování služeb krytého bazénu.